Kategoriler
Tedaviler

Diş Dolgusu

Çürüyen dişler için ilk seçenek olan diş dolgusu uygulaması geç kalmadan yapılması gereken bir tedavidir. İlerleyen diş çürükleri ve diş dolgusu yeterli olmayabilir. Diş aramaya başlamadan önce çürükten arındırılarak dolgu ile tamir edilmelidir.

Çürük diş için yapılacak dolgu da farklı malzeme seçenekleri vardır. Geçmişte metal amalgam diş dolguları sıklıkla kullanılmıştır. Günümüzde içerisinde metal bulunmayan kompozit adını verdiğimiz reçineler ile diş dolguları yapılmaktadır.

Kompozit Diş Dolgusu Çeşitleri

Kompozit diş dolguları farklı özelliklerde olduğu için doğru malzeme tercih edilmesi önem taşır. Ön dişler için cilalanabilirliği yüksek, ışık yansıtma özelliği dişe benzeyen ve bukalemun etkisi ile diş rengini de yansıtarak i̇yi bir estetik sonuç almamızı sağlayan kaliteli malzemeler tercih etmekteyiz.

Arka diş dolguları için ise çiğneme sırasında gelen kuvvetlere dayanıklı, aşınmaya ve kırılmaya karşı dirençli ve diş ile iyi adapte olabilen kompozit malzemeler uygulamaktayız.

İnley Onley Porselen Seramik Dolgu

Bazı durumlarda ise diş çürüğü temizlendikten sonra ölçü alınarak porselen diş dolguları daha uygun ve uzun ömürlü ve sağlıklı olmaktadır. Özellikle fazla madde kaybeden ve arayüz çürüyor olan dişler için porselen diş dolguları hem daha estetik hem daha uzun ömürlü sonuçlar verebilir.

dişin iç kısmına uygulanan seramik dolgulara inler, dişin üst veya dış kısmını da içine alan seramik uygulamalara da oley diyoruz. Her iki sistem ve yapıştırılarak sabitlenmektedir. Hassas bir çalışma gerektiren ile ve on ney diş dolgularına dijital ölçü ve dijital üretim ile yaptığımız için hem uzun Ömürlü hem de doğal dişe en yakın sonuçları alabilmekteyiz.

Yazar Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

İstanbul Küçükçekmecede bulunan tam donanımlı diş kliniğinde diş estetiği, implant, dijital diş hekimliği uygulamalar ve eğitimleri vermektedir. Klinik çalışmalarında en iyiyi en uygun fiyatlar ile sunma gayretindedir.
Randevu almak için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir